ساری,گاهنوشتهای محمود زارع: مطلبی را از استاد محترم صمدی آملی در یکی از سایتها دیدم که بدلیل جالب بودن آن و بخصوص انحرافاتی که بسیاری از جوانان بدلیل عدم اطلاع از عمق معارف اسلامی به عرفانهای نوظهور و سطحی گرایشاتی را بخصوص در پس معرفی خشن و منحرفانه بسیاری از اسلام , پیدا نموده اند , در این پست قرار داده و خود این بنده نیز نظراتی را دارم که و تجربیاتی را که بدلیل اهمیت آن برای خود و فرزندانم دوست دارم که مطرح نمایم. آنقدر مباحث عرفانی به ذائقه انسانهای تشنه محبت شیرین مینماید که خدا میداند شیطان بسیاری را در سر همین گرایشات بانحراف میکشاند . انحرافاتی را که شیطان برای این گروه ایجاد کرده است تنها منحصر به قشر جوان نبوده است ای بسا که بزرگانی نامدار را نیز با همین اهرم درغلطانده است که بایستی یک آدم معتقد و باورمند بخدا و قیامت به آن متفطن بوده و دغدغه داشته باشد.
( محمود زارع - ساری 25 اسفند 90 )
قواعد فلسفی و عرفانی با منشا و مبناهای ذوقی و من عندی ، به طرق مختلف انسان را بهصمدی آملی انحراف فکری می کشاند! اساسی ترین مشکل مدرسه فلسفه و عرفان مصطلح، خود بنیادی نظری و اعتقادی و بی توجهی و بلکه مخالفت با  تعالیم برهانی و عرفانی اصیل و صحیح اهل بیت علیهم السلام است. این خود بنیادی  و بی توجهی و عدم پایبندی فلاسفه و عرفا به آموزه های اهل بیت علیهم السلام، در عرصه های گوناگون اعم از اصول و فروع دین خود را نشان می دهد.
 حضرت استاد صمدی آملی آیت الله صمدی آملی داوود صمدی آملی
در راستای بسط و تشریح نظریه فلسفی و عرفانی وحدت وجود و مبانی ابن عربی  که معتقد است فرعون طاهر و مطهر از دنیا رفت و گوساله پرستی قوم موسی عین خدا پرستی بوده و همچنین برخی که میگویند شیطان رئیس الموحدین به شمار می رود ، شمر و عمر سعد و یزید هم در زمره بهشتیان قرار گرفتند.
آقای صمدی آملی شاگرد خاص و برجسته جناب آقای حسن زاده آملی در سخنانی  با ذکر مقدماتی فلسفی و عرفانی  به تبرئه و تطهیر قاتلان ابا عبدالله الحسین علیه السلام پرداخته و اظهار میدارد در حالی که در قیامت همه منتظر به جهنم رفتن شمر و یزید و عمر سعد هستند، مشاهده می شود که امام حسین دست اینها را گرفته و به بهشت می برد!کلیاتی از بحث آقای صمدی آملی :
آقای حسن زاده اعتقاد دارند که ماهیت هم تشکیکی است . که منشا این سخن اسفار ملاصدرا است . اگر این قضیه که می فرماید عین ثابت را می شود عوض کرد ثابت باشد ، آنوقت می بینیم قبل از اینکه ما برویم بهشت ، یزید و یارانش رفته اند .

حتی آیه قرآنی که با این معنا در تضاد است با تفسیر انفسی حل می شود . مردم بیچاره دارند آنها را لعنت می کنند. همه می خواهند شمر و قاتلین را دور کنند ولی امام حسین علیه السلام می گوید بیا!

ای عزادار این لعنت کردن ، کمال برای خودت است. با لعن کردن ، خودت به کمال می رسی. آنها(شمر و یزید و…) که دین و ناموس خدا را نابود نکردند .

آنها در روز قیامت برهان اقامه میکنند! و می گویند: اگر من نبودم شما عزاداری نمیکردید.الان ما چقدر باید متشکر شمر باشیم . اگر شمر قتال با سید الشهدا (علیه السلام) را رها می کرد چه میشد؟ حالا حضرت (علیه السلام) چند سال بیشتر عمر میکرد!

جناب نوح ۹۰۰ سال زحمت کشید ۷۰ نفر و امام حسین ۷۲ نفر ولی شمر با این کارش این همه خیل عزادران را جذب کرد!

حالا می بینید حق شمر هم هست اینهمه بالا بیاید. استعدادهایی در آنها (شمر و یزید و…) دیده میشود که معلوم میکند آنها هم چیزهایی دارند!

بله بله؛ منتها آن که در ذهن ما هست که جهنم آنها، این حرفی نیست؛ آری این عین ثابتش تا عوض بشود جان را به لب می آورد؛ …برای دانلود فایل صوتی سخنان آقای صمدی آملی بر روی لینک زیر کلیک کنید :

برای دانلود فایل صوتی کل سخنان آقای صمدی آملی در جلسه ی مورد نظر بر روی لینک زیر کلیک کنید :

برای دانلود و مشاهده متن سخنان آقای صمدی آملی بر روی لینک زیر کلیک کنید :


منبع

===========
مطالب مرتبط:
واکنش تند حضرت آیت الله شیرازی در پی برخی اظهار نظرهای کفر آمیز در خصوص یزید و شمر
آیت الله حاج سید محمد باقر شیرازی مد ظله که همواره در دفاع از حریم ولایت و شبهات وارده از سوی مغرضان آگاه و کج فهمان بعضا ناآگاه، گوی سبقت را از دیگران ربوده اند، در بیانیه ای با واکنش تندی با ابراز تأسف شدید از این گونه اظهار نظرها فرمودند: گفتن اینکه یزید و شمر وعمر سعد و مانند اینها در بهشتند آنهم از سوی برخی مدعیان شاگردی بزرگان علماء و مفسرین قم، از بالاترین مصادیق بدعت بلکه کفر و آب به آسیاب دشمن ریختن است و اثر این گفتار از تیر و سنان شمر و هرمله بر وجود مقدس امام حسین علیه السلام در روز عاشورا نه تنها کمتر نیست بلکه از جهاتی بدتر است.

واکنش تند حضرت آیت الله شیرازی در پی برخی اظهار نظرهای کفر آمیز در خصوص یزید و شمر
به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از دفتر آیت الله شیرازی در پی برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسانه از برخی به اصطلاح مدعیان شاگردی برخی از بزرگان علمای قم نسبت به تبرئه یزید، شمر، عمر سعد و امثال ایشان صورت گرفت، آیت الله حاج سید محمد باقر شیرازی مد ظله که همواره در دفاع از حریم ولایت و شبهات وارده از سوی مغرضان آگاه و کج فهمان بعضا ناآگاه، گوی سبقت را از دیگران ربوده اند، در بیانیه ای با واکنش تندی با ابراز تأسف شدید از این گونه اظهار نظرها با اشاره به فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم که «زمانی که بدعتهایی پدید آید پس بر علماء و دانشمندان است که با استفاده از علم خود به ابطال آنها پردازند و الا لعنت بر آنها است و خداوند ایشان را در روز قیامت با لجامی از آتش به لجام می کشد» فرمودند: مصائبی در گذشته و مخصوصا در این زمان بر اسلام وارد آمده که اگر بر روزها وارد می گردید آن را به شبهای تار و ظلمانی تبدیل می نمود.
گفتن اینکه یزید و شمر و عمر سعد و مانند اینها در بهشتند آنهم از سوی برخی مدعیان شاگردی بزرگان علماء و مفسرین قم، از بالاترین مصادیق بدعت بلکه کفر و آب به آسیاب دشمن ریختن است و اثر این گفتار از تیر و سنان شمر و هرمله بر وجود مقدس امام حسین علیه السلام در روز عاشورا نه تنها کمتر نیست بلکه از جهاتی بدتر است.
متن کامل بیانیه معظم له که همزمان با سالروز شهادت صدیقه شهیده حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها صادر گردیده بدین شرح است:

                                  بسم الله الرحمن الرحیم
قال النبی صلی الله علیه و آله و سلم: فاطمه بضعه منی من آذاها فقد آذانی و من آذانی فقد آذا الله….کما قال(صلام الله علیها): إذا ظهرت البدع فعلی العالم أن یظهر علمه و الا فعلیه لعنة الله و ألجمه بلجام من النار….صبت علی الاسلام و فی زماننا مصائب لو أنها صبت علی الایام صرن لیالیا
متأسفانه مصائبی بر اسلام مصائبی در گذشته و مخصوصا در این زمان بر اسلام وارد آمده که اگر بر روزها وارد می گردید آن را به شبهای تار و ظلمانی تبدیل می نمود، چرا که گفتن اینکه یزید و شمر وعمر سعد و مانند اینها در بهشتند آنهم از سوی برخی مدعیان شاگردی بزرگان علماء و مفسرین قم، از بالاترین مصادیق بدعت بلکه کفر و آب به آسیاب دشمن ریختن است و یقینا اثر این گفتار از تیر و سنان شمر و هرمله بر وجود مقدس امام حسین علیه السلام در روز عاشورا نه تنها کمتر نیست بلکه از جهاتی بدتر است.
و بسیار جای تعجب و تأثر است که فردی مانند سبط ابن جوزی متعصب تنها به دلیل منع غزالی از سب و دشنام به یزید آنهم به دلیل واهی که معلوم نیست شهادت امام حسین به امر مستقیم یزید بوده و اگر هم بوده توبه کرده است، کتاب و رساله معروف: ((الرد علی الکافر العنید فی منعه عن سب یزید)) را می نویسد ولی امروز شاهد آن هستیم که این گفتار کفرآمیز مخالف با تمام ادیان و ملل، آنهم از سوی برخی از اهل علم مدعی شاگردی بزرگان علماء و مفسرین قم، بر زبانشان جاری شده و شاهد استنکار و واکنشی نسبت به آن نباشیم با این وجود که به فرمایش پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: ((إذا ظهرت البدع فعلی العالم أن یظهر علمه و الا فعلیه لعنة الله و ألجمه بلجام من النار)): زمانی که بدعتهایی پدید آید پس بر علماء و دانشمندان است که با استفاده از علم خود به ابطال آنها بپردازند و الا لعنت خدا بر آنها است و خداوند ایشان را در روز قیامت با لجامی از آتش به لجام می کشد.
اکنون و در آستانه مراسم عظیم بزرگداشت شهادت صدیقه شهیده حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها که با همت های عالی همگان از مراجع عظام تقلید و رهبری معظم انقلاب تا مسئولین و ملت شریف و قدردان ایران، که با اعلام تعطیل رسمی به عنوان شهادت و به راه افتادن دسته جات عزاداری، به صورت عاشورای فاطمی اقامه و تعظیم شعائر می شود و بایستی همان طور که بارها عرض کرده ام باید هرساله باشکوهتر برگزار گردد تا مظلومیت آن شهیده مظلومه واضحتر و عظمت ایشان بر همگان روشنتر گردد، به استحضار همگان می رسانم که به نظر اینجانب این بیان مذکور در تبرئه یزید و شمر و امثال آنها و ورود ایشان به بهشت، به مراتب از دار زدن مرحوم شیخ فضل الله نوری بدتر و ناگوارتر است و گوینده این مطالب کفر آمیز باید یا از بیان مطالب خود به صورت علنی استنکار نموده و توبه کند و یا به اشد مجازات مؤاخده شود. و سیعلم الذین ظلموا أی منقلب ینقلبون
مشهد مقدس سوم جمادی الثانی ۱۴۳۳
محمد باقر بن عبد الموسوی الشیرازی


توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.