ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:وقتی احساس می كنی  كه نگاهی جدا از نگاه دیگران به زندگی داری اما مجبور می شوی یا خود را مجبور می كنی كه مانند همگان زندگی كنی ، این كاری است بسیار مشكل .این نحوه زندگی در واقع نوعی غافلانه زندگی كردن است . یعنی تعمدآ غافلانه زیستن نه غفلتی از سر غفلت !
           این مفهوم غفلت از سر غفلت را باید توضیح دهم تا تفاوت آن با غافلانه زیستن تعمّدی روشن تر شود . از جهاتی و از مناظر متفاوتی ما در غفلت هستیم و زندگی غافلانه ای داریم . یعنی غالب ما اینگونه ایم الا اندكی و یا جز در اندك زمانهایی!
           وقتی مانند ماهی غرق در دریائیم ، تصور هم نمی كنیم كه خشكی هم واقعیتی و یا كیفیتی است برای نفس كشیدن . فلذا چون در داخل زندگی هستیم و با فرمولهای آن مشغول و درگیریم ، پس غافلیم .
           حقیقت این جهان آن است كه ، جهان لایه لایه بوده و دارای بطون زیادی است . اینكه از لایه ها و بطون این جهان و كلآ امورات آن و عالم  هستی با خبر باشیم ، ادعایی است گزاف و نادرست . لذا چون از لایه های پنهان از دید و منظر خویش بی خبریم ، پس غافلانه زندگی می كنیم .
           واقعیت دیگری هم وجود دارد و آن اینکه ما از عیوب و نقایص تمامی كارهایمان بدرستی با خبر نبوده و نیستم . و همین بزرگترین غفلت اغلب آدمیان است . پس آنچه دائر بر مدار زندگی غالب ما انسانهاست ،این است كه ما به اندازه فهم و دركمان از عالم، مشی و نحوه زندگی داریم. اگر بپذیریم كه زندگی ما در ارتباط تنگاتنگ و مستقیم با معلومات ماست، لامحاله می پذیریم كه در روابط مستقیم با مجهولات ما نیز هست . یعنی این نیز درست است كه بگوئیم ما به اندازه ایی كه نمی دانیم زندگی می كنیم . چون اگر بالاتر از این معلومات فعلی ، بصیرتی داشتیم ، قطعآ نوع زندگی ما هم تغییر می كرد . این موضوع دیگر امری بدیهی است.
عنكبوت ار طبع عنقا داشتی
از لعابی خیمه كی افراشتی
          ما متناسب و در خود با جهان خویش و جهان بینی خویش زندگی می كنیم و فی الواقع زندگی ما عكس العملی است از نحوه بینش ما از زندگی .  من البته این ادعا را واقعآ ندارم ولی همانطور كه عرض كردم گاهی وقتی تنها که می شوم ،بطور روشنی احساس یك تضاد را در درون خویش می كنم كه البته سخت می نماید . و این تضاد طوری است كه می بینم در خور فهم خویش ، زندگی نمی كنم ... " محمود زارع " بخشی از مقاله زندگی بی تناسب با فهم که کل آنرا با کلیک بر اینجا دانلود کنیدتوجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.