ساری,گاهنوشتهای محمود زارع:توجه این مطلب بالغ بر یک دهه قبل توسط اینجانب نگاشته شده و کنون بی کم و کاست در اینجا قرار داده تا اگر مخاطبین محترم نظر دارند اعلام تا اصلاح کردد.مطمئنا در شرایط فعلی نظرات اصلاح شده ای دارم که در ادامه در هفته های آتی تا محرم سالجاری ان شاء الله در ادامه منتشر خواهم کرد اما باید شعائر مربوط به شیعه ( اسلام ناب محمدی ) که محرم و مراسم آن - بدور از مواردی که مراجع معظم آنها را نهی کرده اند - حفظ و احیاء شود ولی سبک بازیهای بعض از مداحان باید قطع و همین اشعار و گاهی الحان و نوع سینه زنی ها با بدن لخت و ... حذف شده تا تعدادی از علقه و مضغه های وهابی و وهابی زده بقصد توهین و تمسخر لباس شیعه را نزد جهانیان وارونه جلوه ندهند و بمقصد و مقصود پلید خویش نرسند. ضمنا این نکته محوری را قبل از قرار دادن آن مطلب اشاره نمایم که مخاطبین محترم را با خواندن مقاله سوء برداشتی پیش نیاید و آن اینکه من همچنان معتقدم به برگزاری سنتی مراسم محرم و حفظ شکل ظاهر آن منتها باید جرح و تعدیلهایی صورت پذیرد ولی باز معتقدم که بعضی از روشنفکرنماها اشتباه نکنند و انتقاد , زیرا باید دانست این پوست میباشد که مغز را حفظ میکند. ظواهر را دست کم نگیریم . در این باره ان شاء الله بعدها توضیحی ارائه خواهیم داد.( محمود زارع)
بنا به روایتی امشب یعنی امروز مصادف است با شهادت امام سجاد ع . یك روایت دیگر هم این واقعه را در 12 محرم ذكر میكند . بهر حال خداوند توفیق درك حقائق وجودی آن اولیاء الله را بما بدهد و همواره وجودمان را از محبت قرین به سعادت حضراتشان سرشار بدارد.


بذهنم آمد كه ( بقول یك همكار ) یزیدیان یك بار در واقعه كربلا . امام حسین ع و یارانش را شهید كردند ؛ مظلومانه اما قریب به 1400 بار بعضی از صحنه گردانهای هرچند اندک و اقل از بین شیعیان ؛ ضمن شهید كردن آنها مظلومشان هم کرده اند! و همواره بر طبل جهالت خویش نسبت به درك حقائق و حقانیت آنها میكوبند! و بر زنجیر اسارت عقل خود در دست عواطف نابجا می بالند و با دستان كم همت خویش بر سینه های خالی از معرفت خود همچنان میكوبند! راستی آیا این گونه تجلیلها آنهم بدون معرفت و احاطه بر جوانب مختلف امر خطیر , صحیح و نیز کافیست؟!


آیا یاد و زنده داشت یاد و خاطره آن عزیزان - كه البته ضرورت دارد - بوسیله بعضی از مراسم بدعت گذاشته از دوران صفویه مانند قمه زنی و ... موجب وهن شخصیتهای خدائی آن اولیاء الهی نمیشود؟! میگویند امام خمینی فرمود به همان صورت سنتی مراسم برپا شود!

1- اولا امام خمینی رحمت الله علیه خودش هم چنین ادعائی را نداشت كه تمام كلامش دربست و بلااشکال مانند کلام وحی و معصومین , عین حق و اسلام است !

2- ثانیا آیا منظور امام از سنتی برپا شدن مراسم همینی هست كه شما دارید اداره میكنید و هر شعار و هر اعمال جلف و سبكی را تحت این عنوان انجام میدهید!

خدا میداند كه گاهی آدم شرمش می آید كه هماهنگ با بعضی از این تعزیه گردانهای احمق در مراسم اینچنینی شود . حتی خود من كه قلبم با نام و عشق حسین ع با ضربان و شدت بیشتری میزند و ذكرش جگرم را میسوزاند و اشكهایم بی اختیار سرازیر میشود و از كودكی به همین روحیه در بین مردم محل شهرت داشتم هم شرمم می آید كه ....

بگذریم . امام حسین ع در مجموعه حركت اصیل اسلامی قابل بررسی است. هر گونه تنافی و تضاد و تباینی چنانچه در نكوداشت یا زنده داشت این شعائر با روحیه انسانی بویژه روحیه فوق العاده بالای انسانی امام ع و علی الخصوص روح دینی مشاهده شود محكوم است !

از اتهام تجدید نظرطلبی نترسید كه در دین تجدید نظر نمیكنیم - هر چند كه باید در دینداری خود تجدید نظر كرد - مسلمان و مومنیم انشاء الله ولی در شیوه ها و روشها همواره بایستی تجدید نظر كرد!

همچنان معتقدم که اگر غدیر را بمراسمی پیشینیان ما آراسته میکردند تا دشمنان بسهولت انکار نکنند , عاشورایی شاید بدین گونه دلخراش بوجود نمی آمد ! اما و هزار اما که مشکل مشکل معرفتی است و مشکل در دفاع بد از ارزشهاست که بهانه ای بدست بهانه جوهاست. البته این نهی به این جانب توجیهی برای منکرین نمیباشد که خود را برحق بدانند ....!

خدایا ! ما كه آرزوی شفاعت آن امام ع را داریم . مباد كه متشاكی او و یارانش باشیم كه : ...یزید یكبار امام و یارانش را شهید كرد و ما چندین بار ....

لطفا برای جلوگیری از سوء برداشت ادامه این مقال را در
اینجا بخوانید : http://www.mzare.ir/post/833

از حال خود آگه نیم لیك اینقدر دانم كه تو
هر گاه در دل بگذری اشكم ز دامان بگذرد
والسلام علی الحسین و انصاره


محمود زارع www.mzare.ir
جمعه 31/1/80 . ساعت 1/42 بامداد . برابر با 25 / محرم 1422 هجری قمری . 20 آوریل 2001 میلادیاین مطلب قبلا در وبلاگی که دخترم فاطمه زارع در بلاگ سپات تدارک دیده بود منتشر شده اما حالا اصلا نمیدانیم پسورد و یوزرنیم ما چیه؟! لینک زیر ار گذاشتیم هنوز هم نمیدانیم برقراره یا نه ؟!
لینك مطلب http://aftabesari.blogspot.com/2005/03/blog-post_111160334252424169.html

توجه: استفاده از تصویر برای سایتها و وبلاگها بدون انجام تغییر آزاد است؛ کپی برداری از متن با ذکر نام و درج لینک بلامانع میباشد. برای تبادل لینک بعد از برقرای لینک تارنمای ما؛اطلاع دهند تا بررسی شود.